Jdi na obsah Jdi na menu
 


IV.třída - Zima je tu, děti!

5. 1. 2018

První lednový týden zahájíme povídáním o zážitcích z vánoc, o dárcích atd. Připomeneme si lidovou tradice tříkrálového koledování. Naučíme se písničku „My tři králové“. Vyrobíme si koruny a uskutečníme tříkrálový průvod do ostatních tříd naší školky.

dsc02833.jpg

Dále si připomeneme hlavní znaky zimy. Naučíme se písničku „Sněží a sněží“. Společně rozluštíme hádanku „Sněhulák“, kterou doplníme pohybem a zrytmizujeme.

    Sněhulák

    Stojí bílý panáček,

    na hlavě má plecháček,

    místo očí uhlíky,

    na kabátku knoflíky,

    stojí, stojí bos,

    z mrkvičky má nos.

    Kdo je to?

p1050441.jpg

            K zimním radovánkám patří zimní sporty, o kterých si budeme povídat další týden. Zahrajeme si na sportovce a zúčastníme se zimní olympiády (pokud bude sníh). Zaměříme se na rozvoj slovní zásoby vytváření podstatných jmen ze sloves a naopak (bruslař – bruslení, …). Naučíme se novou hru „Na raráška“, při které procvičíme pohybové vyjadřování. S básničkou „Na sněhu“ budeme diskutovat o bezpečnosti při zimních radovánkách.

Na sněhu (R. Michlíčková)

Na saních se sáňkujeme,

na bobech zas bobujeme, 

kuličkami koulujeme,

a na lyžích lyžujeme.

 

Hrajeme si, dovádíme,

sněhuláka postavíme,

že je zima, to my víme.

pozor, ať se nezraníme.

 

Další téma nás zavede do lesa za zvířátky. Děti si poslechnout veršovanou pohádku „Zvířátka v zimě“, kterou si i zdramatizujeme. Zazpíváme si lidovou písničku: „Bude zima, bude mráz“. Budeme poznávat stopy zvířat podle obrazových materiálů a při dopoledních vycházkách budeme hledat stopy a určovat komu asi patří.  Seznámíme se se způsoby péče o zvířátka v lese.

           

            Posledním tématem bude život Eskymáků a polárních zvířat. Děti poznají polární zvířata. Postavíme iglú a zahrajeme si na Eskymáky. Naučíme se básničku Jiřího Žáčka „Eskymácká abeceda“ a zazpíváme si písničku „Eskymáci“.

Eskymácká abeceda (J. Žáček)

Eskymácké děti
mají školu z ledu, 
učí se tam
eskymáckou abecedu.


Eskymácká abeceda,
to je krásná věda:
sáňkování,
koulování
a lov na medvěda
.