Jdi na obsah Jdi na menu
 


III.třída - Zima je tu, děti!

5. 1. 2018

 

p1050412.jpg

Vánoce už jsou za námi a děti se nám vrátí do školky plné zážitků, dojmů a prožitků. Společně si povyprávíme o těchto zážitcích a naučíme se vyslechnout kamaráda.

Popřejeme si všechno nejkrásnější do nového roku a hodně štěstí k tomu a o tom, co je to štěstí si budeme povídat při hrách

Štěstí? Co je to vlastně štěstí? Kdo ho nosí?

Doufám, že nám počasí bude přát a přijede k nám paní Zima. Budeme dovádět s mrazíky, tancovat s vločkami, přiblížíme si charakteristické znaky zimy, vlastnosti sněhu a ledu, pozorovat změny v přírodě. Využijeme netradičních metod a ukážeme si, jak vzniká led, pokud nám mrazíci pomohou. Zaměříme se i na prostorové stavby a hry se sněhem. Využijeme přírodních materiálů k dotváření (větvičky, šišky, kamínky).

   Sněhové vločky, (M.Vegnerová), Zima je tu, děti  

 PH  Na mrazíka


                                                    Sněhové vločky

Bílé vločky, bílé nebe,

sotva spadnou, již nás zebe.

Vločky, vločky, ach to láká,

postavit z vás sněhuláka!

Vločky, vločky, jak jste hbité,

škoda, že se rozpouštíte.

 

Nezapomeneme na volně žijící zvířata a jejich obživu během zimního období. Budeme je příležitostně pozorovat, pojmenovávat a zimu zpříjemníme ptákům přihazováním do krmítka. Rozvíjet budeme u dětí povědomí o jejich životě v zimě.

   Bude zima, bude mráz, Kdo to ťuká na okénko

VRANÍ ZPRÁVA

Nese vrána novinu,

chystejte se na zimu!

   Zavřete se na petlice,

bude pěkná metelice.

Zavřete se do chaloupek,

ať vám není vidět ani chloupek!.

A tak všechna zvířátka,

utíkala za vrátka.

p1050419.jpg

 

 

 

 

 Naučíme se také poznávat život jiných obyvatel a zvířat, která žijí na jiném místě, které je rozmanité svým sněhem a mrazem. Pracovat budeme s encyklopediemi, naučnými knihami a využijeme naučných dokumentů, které máme možnost sledovat prostřednictvím DVD. Zahrajeme si na polární expedici, která se vydá do této země. Proměníme se v tučňáky, Eskymáky,…kteří budou rozvíjet svojí taneční dovednost. Využijeme písničky z CD Pohádky mořské hlubiny, CD od Míši Růžičkové písničku „Grónská zem“ /J. Nohavica/

   Sněhulák 

(písnička s pohybem, procvičení pravo-levé orientace)

p1050425.jpg

 Zimní radovánky jsou také důležitou součástí zimního období. Seznámíme se se zimními sporty, jejich potřebami a hrátkami, které jsou spojené se sněhem. Budeme chodit bobovat na kopec, pokud nám to počasí dovolí. Důležité nejen při sportech, ale v zimě si bude uvědomovat možná nebezpečí, která jsou s tímto obdobím spojená. Téma přinese dětem poznatky o tom, jak je důležitý aktivní pohyb pro tělesný vývoj a zdraví.

 

  Veselá sanice 

 

Brusle (internet)

Je to bota jako jiná, zespodu má brusli.

Není ale vůbec líná, jezdit se s ní musí.

Po zamrzlém rybníku nebo taky po řece,

v zimě, každém mrazíku, to ví každý přece.