Jdi na obsah Jdi na menu
 


IV.třída Jaro už je tu!

28. 3. 2018

JARO, JARO, JARO UŽ JE TU!

Tento tematický blok zahájíme vynášením Moreny. Vyrobíme si Morenu a první jarní den půjdeme k řece, kde ji hodíme do vody. Tím symbolicky vyženeme zimu.

 

„Přišlo jaro do vsi“

Přišlo jaro do vsi,

kde jsi zimo, kde jsi?

Byla zima mezi náma,

ale už je za horama.

Hu, hu, hu.

Jaro, už je tu.

 

„Rozpočítadlo“

U potoka roste kvítí,
říkají mu petrklíč,
na koho to slovo padne,
ten musí jít z kola pryč.

 

„Jarní říkadlo“

Zimo, zimo, táhni pryč,

nebo na tě vezmu bič!

Odtáhnu tě za pačesy

za ty hory, za ty lesy.

Až se vrátím nazpátek,

svleču zimní kabátek!

 

 

 

Další týden si budeme povídat o velikonočních tradicích. Připomeneme si jednoduchou koledu „Hody, hody“. Při čtení jarních a velikonočních veršů budeme u dětí rozvíjet pozornost a soustředění. Společně se pustíme do jarní výzdoby školky.

„Hody hody doprovody“

Hody hody doprovody,
Dejte vejce malovaný,
Nedáte-li malovaný,
Dejte aspoň bílý,
Slepička vám snese jiný

Nezapomeneme na domácí zvířátka a jejich mláďátka. Budeme si zpívat známé lidové písničky o zvířatech. S pojmenováním zvířátek procvičíme určování první a poslední hlásky ve slově.

Dále budeme pozorovat probouzející se jarní přírodu. Při vycházkách si zopakujeme pojmenování prvních jarních květin. Zaměříme na rozvoj logického myšlení při řešení hádanek.           

 

Dalším tématem, které nás čeká je Den země. Povíme si o tom jak správně třídit odpad, co se pomocí recyklování vyrábí. Poslechneme si písničku „Chválím Tě země má“ od Z. Svěráka a J. Uhlíře.

 

            Poslední tradicí, o které si budeme povídat je pálení čarodějnic. Uspořádáme slet čarodějnic na naší zahradě, kde si zahrajeme různé čarodějnické hry.