Jdi na obsah Jdi na menu
 


III. třída Princeznička na bále

22. 2. 2018

PRINCEZNIČKA NA BÁLE

III. TŘÍDA

 

Pohádkové povídání jsme začali návštěvou ve vesmíru, kdy nás navštívilo planetárium.

Celý týden jsme se věnovali vesmíru, povídáním o planetách sluneční soustavy. K tomu jsme využili encyklopedie, poslouchali jsme příběhy o planetách z knihy Povídání se sluníčkem a Malý princ, a naši Sluneční soustavu si také namalovali.

p1180097.jpg

V dalším týdnu jsme si přiblížili tradici masopustu a vyrazili do masopustního průvodu městem. Průvod jsme si pak nakreslili.

Připomněli jsme si masopustní písničky /♫Kalamajka, Zlaté posvícení, Já jsem muzikant/ a říkanky.

 

Masopustní veselice,

 veselá je převelice.

Lidé vodí po vesnici

medvěda a medvědici.

Tancuj, tancuj medvěde,

masopust se povede.

p1050584.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Poskládali jsme si šaška z papíru a procvičili si početní představy při manipulaci s plast.vršky, zopakovali barvy, počítání 1-6, vpravo a vlevo, nahoře a dole, více x stejně x méně.

První opravdové pohádkové zastavení bude s Večerníčkem a jeho kamarády. Nahlédneme mu pod čepičku, jaké tam pro nás schoval pohádky. Připomeneme si jeho pohádky kreslené, animované, popovídáme si o postavičkách z večerníčků, které k sobě patří, jak se jmenují. Budeme si o nich číst, sledovat je na DVD po obědě a následně děj pohádek vyprávět. Děti budou rády, když si s vámi doma o nich budete vyprávět a vzpomínat, které večerníčky se líbily vám.

A v dalších týdnech už si připomeneme či se seznámíme s dalšími pohádkami, třeba s lidským hrdinou /Budulínek, Jezinky, Červená Karkulka…/, se zvířátky, ale také s veršovanými pohádkami, které budeme srovnávat s těmi klasickými. Pohádky si budeme číst a vyprávět, k tomu využijeme obrázky. Také si pohádky zahrajeme s využitím čepiček, maňásků a plošných loutek. Seznámíme se s pohádkovými hrdiny a s jejich vlastnostmi a budeme si tak rozvíjet slovní zásobu, fantazii a představivost.

K pohádkám patří také básničky, které se budeme z pohádkového světa učit:

Princeznička na bále, poztrácela korále…

V háječku kousek od doubku,

 má skřítek lesní chaloupku.

Je hezká, i když maličká,

sedává v ní sovička.

Ráno skřítek u vrátek,

přebírá spoustu pohádek.

Všechny je má stejně rád,

neví, kterou má dřív povídat.

 

Veršovaná pohádka „Červená Karkulka“ (F.Hrubín)

A nezapomeneme ani na písničky: ♫ Pohádkový les, Do pohádky, Večerníček“

Do pohádkového bloku se nám vklínilo také cestování -

v Ostravě jsme navštívili Malý svět techniky s programem Jak se staví město a v rámci olympiády navštívíme 23.února lyžařský areál na Kopřivné v Malé Morávce.

V rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ budeme číst pohádky klasické, dětským hrdinou, bajky a večerníčkové příhody.

O jarních prázninách si přečtěte klasické pohádky - budeme si o nich povídat a když děti donesou nakreslený obrázek budou nejlepší!