Jdi na obsah Jdi na menu
 


I. třída Princeznička na bále

15. 2. 2018

„Princeznička na bále..“

 

Kdo by neměl rád pohádky? Provázejí nás snad celým životem. Pohádky jsou plné životních pravd a mouder a většinou končí dobře vítězstvím dobra nad zlem.

Společně s dětmi zavítáme do tohoto světa pohádek, plného různých pohádkových postaviček i nadpřirozených bytostí. Seznámíme se s Budulínkem, Koblížkem, Červenou Karkulkou, Smolíčkem Pacholíčkem, s dětmi z Perníkové chaloupky i s jinými kamarády. Budeme putovat lesem, kde se setkáme se skřítky, vílami, či hejkaly. Možná se potkáme i s drakem, ježibabou nebo čarodějem. Poznáme také kouzelný zámek se zakletou princeznou, kterou vysvobodí princ nebo udatný rytíř.

p1050548.jpg

Nejdříve nás však čeká návštěva Planetária, kde zhlédneme pohádku o vesmíru. Budeme si povídat o hvězdách, zemi i planetách. Zahrajeme si PH: “Na planety“.

V dalším týdnu se budeme připravovat do masopustního průvodu. Seznámíme se s touto lidovou tradicí, řekneme si masky, které můžeme v průvodu vidět. Naučíme se některé básničky nebo písničky zaměřené k této tradici:

p1050567.jpg

 

„Kalamajka

mik-mik-mik..“

„To je zlaté posvícení“

„Šel medvěd po cestě“

 

Tydli, fidli, bumtarata,

otevřete kmotře vrata.

Maškary k vám přišly hej,

začal masopustní rej!

 

 Zahrajeme si PH: „Medvědí honička“

Ty medvěde chlupatý,
co máš kožich na paty,
rychle, rychle utíkej,
všechny si nás pochytej.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
už nás začni honit. Teď!

Během celého bloku si budeme pohádky dramatizovat a hrát. Seznámíme se s některými loutkami, maňásky, kulisami. Zahrajeme si pohádku „O červené řepě“ nebo „O Budulínkovi“. Společně si budeme také pohádky číst a uvědomovat si rozdíly mezi pohádkou a skutečností a porovnávat vlastnosti hrdinů těchto pohádek.

První pohádka

Princeznička na bále
poztrácela korále.
 Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal:

„Honzíku, máš namále,
přines nám ty korále!“

Honzík běžel za horu,
nakopal tam bramborů.
Vysypal je před krále:
„Nesu vám ty korále,
větší už tam neměli,
ty snědli už v neděli